MDŽ - koncert Maroša Banga

20.10.2022

Dátum: streda, 8. marec 2023 o 17,00 Miesto: Spoločenský dom Topoľčany (kinosála)

Vstupné: 1€

Aj keď je nevidiaci, napriek tomu na život nezanevrel. Koncertuje po celom Slovensku a publikum ho pre jeho hlas a podobný životný osud prirovnáva k svetoznámemu talianskemu tenorovi A. Bocellimu.

Marián Bango je charizmatický nevidiaci spevák a hudobník s viacnásobným talentom, nakoľko ovláda hru na viacerých hudobných nástrojoch, podieľa sa na vlastnej tvorbe piesní a hudby a jeho hlas má krásne a široké zafarbenie. Dokáže veľmi precítene vyjadriť svoj vzťah k hudbe a umeniu a jeho vystúpenia sú pre mnohých veľkým umeleckým zážitkom.

Vďaka vystupovaniu s viacerými osobnosťami našej hudobnej scény (Richardom Müllerom, Luciou Bílou, Janou Kirschner, kapelou Kmeťoband, ale aj so zlatým Slávikom Petrom Cmorikom), sa mu dostalo uznania, že ide o nesmierne nadaného umelca, na ktorom je obdivuhodné aj to, že väčšinu svojich hudobných a speváckych zručností získaval a získava sám, aj vďaka tomu, že hudba a spev je jeho najdôležitejším a najprirodzenejším výrazovým prostriedkom.

Dôkazom sú nielen slová uznania profesionálnych umelcov (spevák s "príjemným okrúhlym tenorom", ako ho pochvalne definoval významný slovenský hudobný skladateľ a klavirista Igor Bázlik), ale napríklad aj amatérske CD, ktoré obsahuje výber jeho žánrovo pestrých piesní vlastnej a prevzatej tvorby, ktoré tvoria operetné, koncertné, či rómske skladby, talianské kantilény a mnohé iné.

Pre verejnosť je na tomto spevákovi a hudobníkovi fascinujúca kombinácia talentu, krásneho hlasu a handicapu, prostredníctvom ktorých veľmi citlivo vplýva na emócie ľudí a ich vnímanie umenia a sebavyjadrenia nevidiaceho umelca, ktorému nie je cudzí ani ľahký humor a sympatické ironizovanie samého seba.

Veľkou oporou je preňho nevidiaca manželka Alexandra. Svižná žena oslepla po autonehode, keď mala 17 rokov. Spolu založili združenie Ambrelo, ktoré má päť členov. Organizujú koncerty po Slovensku a peniaze venujú na charitu. Už za ne kúpili invalidný vozík aj počítač s hlasovým programom pre nevidiacich a rôzne iné pomôcky.