Muzikál SMOLIARI

28.09.2022

Dátum: utorok, 15. november o 19:00 Miesto: Spoločenský dom Topoľčany

Cena: 10,00€

Or

Smoliari pôvodne vznikli ako rozhlasová hra z pera Jozefa Repka. Rovnomenný film z roku 1978 bol nakrúcaný v Trenčíne, Trenčianskych Tepliciach a v Bratislave. Hudbu k nemu zložil Ali Brezovský a hlavným postavám v spievaných pasážach prepožičali hlas Marika Gombitová a Miroslav Žbirka, ktorí sa neskôr preslávili v kultovom filmovom muzikáli Neberte nám princeznú.
Film Smoliari sa dá teda považovať za prvý pôvodný slovenský filmový muzikál, avšak v čase normalizácie bol uvedený ako komédia s pesničkami, nedočkal sa väčšieho úspechu a skončil v trezore.
Napriek tomu na Filmovom festivale pracujúcich v roku 1978 získali Ali Brezovský a Kamil Peteraj za Smoliarov osobitnú cenu za hudobnú a piesňovú zložku k filmu.

Javiskové spracovanie na motívy filmu vzniklo prvýkrát až na pôde Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Topoľčanoch, a tak malo na doskách topoľčianskeho Spoločenského domu svoju slovenskú ako aj svetovú premiéru!
Pedagógovia Radovan Hudec a Miroslav Bakura sa rozhodli siahnuť po tejto predlohe a aj vďaka tomu sa na javisko dostávajú Smoliari v celkom novej, veríme, že veľmi atraktívnej podobe.
Výnimočnou je aj živá sprievodná skupina na javisku a atraktívny svetelný dizajn.