ROWAN ROBERTSON

26.04.2022

Dátum: utorok 26. apríl o 19:00h Miesto: Dom kultúry Topoľčany

Rowan Robertson&band (UK/IT)

Ronnie James Dio tribute - "Lock up the Wolves" tour

Vstupné: 15€


ROWAN ROBERTSON & band (UK/IT)

Ronnie James Dio tribute - "Lock up the Wolves" tour

Predstavte si, že je vám opäť 17 rokov. Ako to už v tomto veku býva, máte plagáty svojich hudobných idolov na stenách svojej izby. Ste pohltený hrou na gitaru a venujete tomu všetok voľný čas a talent. Zhodou neuveriteľných zákrut osudu, šťastných okolností a áno, aj vďaka spomenutej drine a talentu sa stanete členom skupiny svojho hrdinu a nahrávate spolu s ním album a chystáte sa na svetové turné ! Presne toto sa prihodilo britskému gitaristovi Rowanovi Robertsonovi, ktorý uspel na konkurze a v kapele Ronnie James Dia nahradil ako ešte neplnoletý odchádzajúceho Craiga Goldyho. Album, ktorý spolu nahrali a podporili na celosvetovom turné nesie názov "Lock Up the Wolves". Vznikol pred 32 rokmi.

Jeho prvý dotyk s gitarou nastal, keď v izbe svojej sestry objavil starú "španielu". Gitarové lekcie začal brať ako 10 ročný a začal sa poflakovať v hudobnom obchode v Cambridge. Dochádzal tam presedieť celú večnosť a brnkať si na gitare aj s predavačom, s ktorým ostali podnes kamaráti. Do prvej koncertnej kapely sa dostal ako pätnásťročný a začali hrať po okolitých puboch. Ako dieťa vyrastal na hudbe svojich rodičov, ktorí mali celú zbierku The Beatles. Jeho dobrodružstvo so svetom hudby začalo, keď objavil The Police a Jimi Hendrixa, neskôr sa pridali AC/DC, Deep Purple, Gary Moore, ZZ Top, Van Halen... Neskôr, keď sa ako teeneger dostal do kapely Ronnie James Dia a médiá sa ho pýtali, čo robil pred tým, odpovedal so smiechom, že chodil do školy a absolvoval koncerty v okolí Cambridge...

Album "Lock Up the Wolves" vznikol na konci veľkého metalového tresku. Vtedy sa Rowan po Diovom boku ocitol v Los Angeles, na čo spomína ako na veľmi vzrušujúcu dobu večierkov po rôznych apartmánoch plných muzikantov od "steny po stenu", hluku a vecí s tým spojených... Po pracovnej stránke sa s Ronniem Diom ocitol priamo v štúdiu aj s ďalšími hviezdnymi kolegami Simonom Wrightom (AC/DC),alebo Jensom Johanssonom (Rainbow, Malmsteen, Stratovarius) bez akýchkoľvek skúsenosti s nahrávaním, alebo skladaním skladieb. Ako po rokoch spomína: " Mal som s tým nulové skúsenosti. Ronniemu som povedal, že mám obavy ako to zvládnem, ale ukludňoval ma, že všetko bude v poriadku". Rowan bol nakoniec spoluautorom všetkých jedenástich skladieb "Lock Up The Wolves"! Myslí si o albume, že je vydarenou nahrávkou", pokračuje Rowan v spomínaní. " Mám dodnes z neho dobrý pocit. Nemyslí si, že skladby sú lepšie ako boli na jeho najlepších sólových nahrávkach Holy Diver a Last in Line, ale zachytili sme veľmi verne vtedajšiu formu a feeling novej kapely. Keďže Dio bol okrem iného aj veľký profesionál, do detailov dotiahol aranžmány a postrážil celý nahrávací proces aby vznikol kvalitný album". Po absolvovaní úspešného svetového turné prišla ponuka dať opäť dohromady Black Sabbath s Diom a jeho sólová skupina s Rowanom využila tento čas na komponovanie nových skladieb pre nasledujúcu nahrávku. Nikdy sa už ale s Ronniem James Diom táto zostava nevybrala do štúdia na ich nahranie, ani na žiadne turné. Po krátkom reunione s Black Sabbath Dio opäť raz vymenil celú skupinu, no nastali pre tvrdý rock zlé časy. Začal vládnuť grunge. Keď sa v roku 2001 zranil vtedajší gitarista Craig Goldie, Dio druhý krát ponúkol Rowanovi miesto v kapele, no prišiel 11.september a do dvojičiek v New Yorku narazili dopravné lietadlá. Svet sa zmenil, turné zrušilo, pre Ronnie James Dio a Black Sabbath sa opäť a naposledy spojili, ale to už sa začalo Diove zdravie zhoršovať, aby v roku 2010 podľahol onkologickému ochoreniu.

Na spomienkovom koncerte odznejú skladby z turné k albumu Dio - "Lock up the Wolves tour", ktoré sú zmesou skladieb z dovtedajšej Diovej tvorby a skladby na podporu albumu "Lock up the Wolves" plus skladby z Rainbow a Black Sabbath z obdobia, kedy v nich Ronnie James Dio pôsobil.

Rowan Robertson - gitara (Dio)

Piero Leporale - spev (Uli John Roth)

Francesco Caporaletti - basgitara (Vinnie Moore, Doogie White)

Roberto Pirami - bicie (Vinnie Moore)

zdroj: Wikipédia / Musicholics.com / Kevin Tanza