Príbeh Rudolfa Vrbu

Príbeh Rudolfa Vrbu

Dejepis v divadle

... v apríli 1944 dvaja Slováci šokovali svet, keď ušli z pekla Oswienčimu a v Žiline podali svedectvo, ktorému bolo ťažké uveriť. Masové vraždenie mužov, žien a detí sa priečilo zdravému rozumu, a predsa sa dialo.

Ich útek mal však okrem záchrany vlastného života za cieľ ešte niečo. Chceli zachrániť a varovať tých, ktorí ešte žili - maďarských židov.

Jedným z dvojice väzňov, ktorí ušli bol aj rodák z Topoľčian Rudolf Vrba. Pár rokov po vojne sa v Anglicku rozhodol prelomiť mlčanie a z jeho spomienok tak vznikla kniha "Utiekol som z Oswienčimu".

Prinášame Vám dramatizáciu hry z doby, keď bol človek iba číslom. Z doby, keď prestávali byť ľudia ľuďmi a pod vplyvom fašistickej ideológie sa menili na krvilačné beštie.

Hra prináša krátke a osudové epizódy z Vrbovho života v predvojnových Topoľčanoch a poukazuje na hrôzy, ktoré priniesol fašistický režim v období Slovenského štátu aj do tohto mesta.

Hra je istou retrospektívou a zároveň posolstvom, ktoré príde Vrba prerozprávať ľuďom v časoch Dubčekovej éry v roku 1968.

Je však zároveň aj spoveďou človeka, ktorý prežil holocaust a s odstupom času, našiel v sebe silu o ňom prehovoriť...!

Ak prídete, čaká Vás silný a emotívny zážitok, ktorý Vás určite osloví.. 

Autor: Peter Králik

Réžia: Peter Králik

Fotografie: Peter Faltys

Dĺžka: 45 minút